Novinky

Domů
>
Novinky
>
Na co si dát v Chorvatsku pozor?

Na co si dát v Chorvatsku pozor?

21. 11. 2022

Určitě to znáte. Jedete do cizí země a nejradši byste zavolali nějakému rodákovi, aby Vám řekl, na co si dát pozor. My, bohužel rodačky nejsme, ale za to máme mnoholeté zkušenosti a dokonce jedna z nás v Chorvatsku žila přes deset let. Pokud Vás tedy zajímá, jak se co nejlépe na cestu připravit, co si sbalit na pláž a nebo do kterých obchodů si jít nakoupit. Jsme tu pro Vás 🙂

Jak se připravit na cestu autobusem?

Cesta autobusem do města Pakoštane a do města Biograd na Moru, ve kterých poskytujeme naše ubytování, trvá přibližně 12 hodin. Do autobusu si můžete vzít velký cestovní kufr, či tašku, které budou uskladněny ve spodní části autobusu. V případě, že si s sebou povezete lehátka nebo nějaké objemnější předměty, doporučujeme je řádně zabalit a označit, aby řidiči věděli, kde je vyložit. Pokud jde o opravdu velké předměty, které zabírají spoustu místa, doporučuji domluvit se přímo s námi v kanceláři, abychom mohli řidiče autobusu připravit na extra náklad. V autobuse jsou nad sedadly úložné prostory, tudíž můžete mít příruční zavazadlo, popřípadě i tašku se svačinou, deku, karty, cokoli :). Vzhledem k tomu, že cesta je dlouhá, určitě doporučujeme přibalit si s sebou polštářek pod krk, aby byla vaše hlava i krk v pohodlí po celou dobu cesty. Sedačky jsou pohodlné a jdou sklopit, v autobuse je klimatizace. Během cesty dělají řidiči hygienické přestávky. Převážně se zastavuje na benzínových pumpách, kde jsou toalety zdarma, ale doporučujeme si vzít i nějaké drobné v případě, že bude potřeba zastavit na jiném místě. Během cesty se pouští film "na dobrou noc".

Co si vzít s sebou?

Především nezapomeňte platné cestovní doklady (občanský průkaz či pas, popřípadě vízum) a kartičku zdravotní pojišťovny. Pokud máte vyřízené cestovní pojištění, sbalte si sebou i doklad o tomto pojištění (pojistnou kartu, popř. smlouvu o pojištění). V Chorvatsku je od roku 2023 platné euro, tudíž doporučujeme vyměnit si peníze již v Česku. V Pakoštane i v Biogradu jsou ale i směnárny a bankomaty, ze kterých můžete vybrat eura za poplatek bance. A co si sbalit na sebe? Není potřeba to přehánět. Místní jsou zvyklí nosit neustále plavky a přes ně nějaký lehký oděv. Určitě nezapomeňte, že slunce je zde velmi ostré, tudíž je vhodná lehká látka, která vám zakryje ramena a pokrývka hlavy pro zabránění úpalu. Samozřejmě je v okolí pláží spousta stánků, ve kterých můžete zakoupit plážové šaty, klobouky, boty do vody i žabky. Ceny se pohybují na stejné úrovni jako u nás. Opalovací krém s ochranným faktorem 30 lze zakoupit v každém obchodě ve městech, stejně jako podložky na pláž, nafukovací lehátka či piknikové deky. Není potřeba s sebou vozit balenou vodu či přehnané množství jídla či alkoholu. Vše lze nakoupit v místních obchodech.

Jak vybrat dobrou pláž a zajistit si pohodlné místo na celý den?

S výběrem pláže Vám rádi poradíme my v kanceláři nebo přímo delegáti v ubytování. Každá pláž má své výhody a nevýhody. Určitě doporučujeme si vyzkoušet více míst a nezůstávat po celou dobu pobytu na jednom místě. V Pakoštane i v Biogradu jsou pláže různorodé. Veřejné, placené, písečné, oblázkové, kamenité, dokonce i nudapláž 🙂 - záleží jen na Vás, co od pláže požadujete. Doporučujeme na pláž vyrazit hned ráno po snídani, kdy ještě nejsou zabrané ty nejlepší místa. Pláže jsou obrostlé borovicemi, tudíž najdete místa ve stínu i na přímém slunci. Určitě nedoporučujeme zůstavat celý den na přímém slunci. Pokud se chcete jít schladit do stínu, zajít si do restaurace, projít se po pláži nebo si jít zakoupit nějakou svačinu, není potřeba balit si všechny věci s sebou. Lidé jsou na plážích zvyklí "hlídat své sousedy" tudíž krádeže jsou velmi vyjímečné. Můžete deku ponechat na svém místě, popřípadě ji zatížit kamenem, aby neodletěla, i s ručníky apod. Nedoporučujeme nechávat na dece bez dozoru osobní doklady či větší obnos peněz. V případě, že se jdete pouze koupat, uschovejte tyto věci do batohu či tašky a tu schovejte pod dekou, ručníkem apod. Pozor! Na plážích je zakázáno "rezervovat" si místa přes noc.

Kam si zajít na jídlo?

Obě města se pyšní různými restauracemi a stánkami s občerstvení. Můžete zde najít různé pizzerie, chorvatské restaurace, stánky s "fastfoodem" (hamburgery, hranolky, gyros apod.). Oběd pro jednoho se v restauraci pohybuje okolo 150-200 Kč. Ve stancích je cena nižší. Na našich zájezdech si můžete dobrovolně objednat polopenzi (snídaně, obědová polévka s pečivem, večeře). Vaříme českou kuchyň a pečlivě skládáme jídelní lístek. Tuto polopenzi doporučujeme už jen z toho důvodu, že samotné potraviny v Chorvatsku jsou dražší než u nás, tudíž se opravdu nevyplatí si po celou dobu pobytu vařit. Pokud tedy nechcete každý den chodit do restaurací či se stravovat ve stáncích, můžeme jen doporučit využít službu polopenze, která Vás výjde mnohonásobně levněji než toto stravování. Osobně Vám ale doporučuji i vyzkoušet místní chorvatské jídlo. Například grundle (malé sladkovodní rybičky, které se osmaží - chuťově připomínají sardinky) nebo pljeskavici (válečky z mletého masa). Chorvatsko se také pyšní výborným ovocem a zeleninou. Meloun například můžete koupit přímo na pláži, kde vám ho vychlazený z lednice i nakrájí na plátky za rozumnou cenu. Stejně jako jablka, pomeranče, fíky či granátové jablka.

Kde si nakoupit?

V těchto oblastech je velmi populární obchod Studenac Market. Koupíte zde opravdu vše od potravin po drogerii či vybavení na pláž a cestu. V turistických centrech (náměstí, centrum města) jsou samozřejmě ceny dražší, což je často velmi nevýhodné. Doporučujeme tudíž tyto obchůdky spíše na drobné nákupy (pití a svačinku na pláž). V Pakoštane je jinak levnější obchůdek Tommy, který se nachází kousek za vilou Elkou, kde jsou ceny přijatelnější. Naši delegáti Vás k těmto obchodům rádi navedou. V Biogradu na Moru jsou levnější obchody i v centru města (centrum je větší než v Pakoštane), ale také je u hlavní cesty klasický Lidl, do kterého můžete dojít z ubytování. V obou městech jsou velmi populární také stánky a pojízdné obchůdky. Kolem hlavních cest a na populárních místech najdete pekárny, mini kavárny i mini bary, ve kterých si také můžete nakoupit. Doporučujeme mít pro nákupy hotovost. V obchodech a větších restauracích lze platit kartou, ale ve stáncích ne. V obou městech je i několik vináren, kde Vám načepují víno do petláhví. Z vlastní zkušenosti doporučuji, první požádat o vzorek a víno před zakoupením ochutnat.

Kde si koupím ty nejkrásnější suvenýry?

Stánků a obchůdků se suvenýry je v Pakoštane i v Biogradu opravdu mnoho. Doporučujeme projít více stánků před samotným nákupem, jelikož ceny se v jednotlivých stáncích liší a v při větším nákupu můžete i smlouvat. Nejpopulárnější jsou zde výrobky z levandule (kosmetika i drogerie, voňavé sáčky i polštářky), olivový olej, alkohol (rakije, fíkovice, víno), magnetky, mušle v dárkových baleních a jiné. Opravdu se nemusíte bát, že byste si nevybrali. Cena suvenýrů nelze přesně určit, záleží na obchůdku, ale orientačně: olivový olej cca 200 Kč, výrobky z levandule cca 100 Kč, magnetky cca 60 Kč, alkohol cca 250 Kč.

Je chorvatská etiketa jiná než ta naše?

Obyvatelé Chorvatska jsou na českou komunitu zvyklí a mnoho z nich česky i rozumí. Nemusíte se bát, že se nedomluvíte. Etiketa je podobná jako u nás. Dýško v restauraci či stánku neurazí, ale potěší. Alkohol i oblékání má stejné pravidla jako u nás v České republice. Samozřejmě Vás nikdo nezastaví, když si dáte pivo na lavičce na náměstí nebo si zakoupené víno otevřete na pláži, ale není vhodné být v těchto místech opilí, kvůli zvýšené koncentraci rodin s malými dětmi, ale také kvůli ostrému slunci a vysokým teplotám, které by Vám společně s alkoholem nemuseli udělat dobře. Určitě nedoporučujeme užít větší množství alkoholu před plaváním v moři! Co se týče oblekání, mluvíme zde především o místech mimo pláž. Do města, do restaurací a barů musíte chodit oblečení. Plavky patří pouze na pláž.

Balená voda versus voda z kohotku, kterou pít?

Voda v Chorvatsku je pitná! Klasická kohoutková voda Vám neublíží a není potřeba žádný speciálních opatření před nebo během užívání. Pitná voda je i na pláži, kde můžete najít různé kohoutky, ve kterých si napustíte láhev. Tyto kohoutky jsou vždy označeny nálepkou s nápisem upozorňující na pitnou vodu. Může se stát, že některé kohoutky tyto nálepky nebudou mít - v tom případě nedoporučujeme vodu pít a raději si zakoupit vodu v obchodě nebo si ji načepovat v ubytování.

Na co si dát ten největší pozor?

Největší pozor si dejte na to, abyste si plně užili krásnou dovolenou u moře, bez stresu, v pohodlí a vytvořili si zážitky, na které budete s láskou vzpomínat 🙂